Dobór odpowiedniego tynku na elewację domu to nie tylko kwestia kolorystyki czy jego typu, ale również warto zwrócić uwagę na jego fakturę. Oprócz gładkich tynków elewacyjnych do dyspozycji są także te o nieregularnej fakturze, a najbardziej popularne z nich to baranek i kornik. Czym one się różnią?
Tynk baranek
Tynk typu baranek swoją nazwę wziął od faktury przypominającej puszystą baranią wełnę – tworzy on lekko chropowatą powierzchnię, która jest także łatwa w myciu i utrzymaniu czystości, a ponadto tworzy atrakcyjną wizualnie nawierzchnię. Taki tynk można także bez problemu pomalować farbą elewacyjną, gdy zajdzie taka potrzeba. To powoduje, że tynki baranek są polecane głównie tam, gdzie domu brudzą się szybciej, na przykład przy drogach o wysokim natężeniu ruchu czy przy zakładach produkcyjnych, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone.
Tynk kornik
W tym przypadku w gładkim tynku widoczne są wyżłobienia przypominające działalność korników. Rowki tego rodzaju również tworzą dekoracyjne efekty, ale należy pamiętać o tym, że brud gromadzi się w nich szybciej, a ponadto mogą przyczyniać się do powstawania zacieków, gdy zebrane w nich zabrudzenia będą wymywane. Dlatego też tynk kornik powinien być stosowany głównie w miejscach, które nie są narażone na kurz i inne zanieczyszczenia.
Kornik czy baranek – jaki tynk wybrać?
Zasadniczo wszystko zależy od naszego gustu, ale warto pamiętać też o kilku kwestiach praktycznych. Gdy zależy nam na tym, aby elewacja wyglądała czysto i schludnie, ma to szczególne znaczenie.
Domy zlokalizowane tam, gdzie zanieczyszczenie jest duże, najlepiej wyglądają z tynkiem typu branek. Daje on bardziej jednolitą powierzchnię i jest dodatkowo prostszy w utrzymaniu w czystości. Łatwiej przeprowadzać na nim okresowe czyszczenie, na przykład z myjką ciśnieniową oraz malowanie.
Z kolei w przypadku tynku typu kornik charakterystyczne rowki są miejscem osiadania zabrudzeń, więc, jak wskazaliśmy wcześniej, powinniśmy zrezygnować z niego w miejscach mocno narażonych na zabrudzenia. Gdy rowki będą miały większą głębokość, wtedy gromadzące się w nich zabrudzenia mogą być powodem nieestetycznych zacieków.