Przejdź do treści
hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacji fundamentów – lekka, średnia i ciężka

  Dobranie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy, gdy będzie ona odpowiadała poziomowi wód gruntowych i rodzajowi gruntów, będzie można uzyskać odpowiedni poziom ochrony. W związku z tym wyróżniamy 3 typy hydroizolacji – lekką, średnią i ciężką.

  Hydroizolacje typu lekkiego

  Hydroizolacja lekka to rodzaj izolacji przeciwwilgociowej, która jest stosowana na gruntach łatwo przepuszczalnych, takich jak piaski i żwiry, gdzie poziom wód gruntowych nie dochodzi do poziomu posadowienia fundamentów. Hydroizolacja lekka jest najprostsza do wykonania i nadaje się doskonale przy budynkach umiejscowionych na piaskach i żwirach. Izolacja ta jest standardowo wykonywana z elastycznych powłok asfaltowo-kauczukowych nakładanych w 2-3 warstwach. Pod podłogą piwnicy układa się natomiast dwie warstwy folii i szczelnie łączy się je z izolacją ław.

  Hydroizolacje typu średniego

  Wykonuje się je przy gruntach przewarstwionych, trudno przepuszczalnych, w których poziom wód gruntowych może się podnosić – warto wtedy wykonać drenaż opaskowy wokół domu.

  Hydroizolacje tego rodzaju są najczęściej 2-warstwowe. Do ich stworzenia wykorzystuje się folie, papy albo lepiki. Z drenażem najlepiej współpracuje folia tłoczona – kubełkowa z papą podkładową lepioną lepikiem albo z warstwą masy asfaltowo-kauczukowej.

  Hydroizolacje typu ciężkiego

  Polecane w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, powyżej poziomu podłogi piwnicy. Hydroizolacja musi być wtedy zarówno szczelna, jak i odporna na ciśnienie. Materiały np. szybkoschnąca masa.

  Może zaciekawi cię również:

  • Dobre drewno na więźbę dachową, czyli jakie?

   Dobre drewno na więźbę dachową, czyli jakie?

   Więźba dachowa to kluczowy element konstrukcji dachu, która pozwala na utrzymanie jego kształtu i wytrzymałości. Jakość drewna wykorzystanego do budowy więźby dachowej jest kluczowa dla jej trwałości i wytrzymałości, a wybór nieodpowiedniego drewna może prowadzić do katastrofy budowlanej. W niniejszym artykule omówimy znaczenie więźby dachowej oraz wpływ jakości drewna na jej trwałość i wytrzymałość. Dowiesz… Czytaj…

  • Domy Drewniane Modułowe – FAQ – zalety i wady

   Domy Drewniane Modułowe – FAQ – zalety i wady

   Współczesne technologie budowlane umożliwiają tworzenie niesamowitych konstrukcji, które zarówno efektywnie wykorzystują przestrzeń, jak i są zgodne z naturą. Jednym z takich rozwiązań są domy drewniane modułowe, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Czym są domy drewniane modułowe? FAQ Ile kosztują domy drewniane modułowe? Czy domy drewniane modułowe można dostosować do własnych potrzeb? Jaki… Czytaj…