Przejdź do treści
hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacji fundamentów – lekka, średnia i ciężka

  Dobranie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy, gdy będzie ona odpowiadała poziomowi wód gruntowych i rodzajowi gruntów, będzie można uzyskać odpowiedni poziom ochrony. W związku z tym wyróżniamy 3 typy hydroizolacji – lekką, średnią i ciężką.

  Hydroizolacje typu lekkiego

  Hydroizolacja lekka to rodzaj izolacji przeciwwilgociowej, która jest stosowana na gruntach łatwo przepuszczalnych, takich jak piaski i żwiry, gdzie poziom wód gruntowych nie dochodzi do poziomu posadowienia fundamentów. Hydroizolacja lekka jest najprostsza do wykonania i nadaje się doskonale przy budynkach umiejscowionych na piaskach i żwirach. Izolacja ta jest standardowo wykonywana z elastycznych powłok asfaltowo-kauczukowych nakładanych w 2-3 warstwach. Pod podłogą piwnicy układa się natomiast dwie warstwy folii i szczelnie łączy się je z izolacją ław.

  Hydroizolacje typu średniego

  Wykonuje się je przy gruntach przewarstwionych, trudno przepuszczalnych, w których poziom wód gruntowych może się podnosić – warto wtedy wykonać drenaż opaskowy wokół domu.

  Hydroizolacje tego rodzaju są najczęściej 2-warstwowe. Do ich stworzenia wykorzystuje się folie, papy albo lepiki. Z drenażem najlepiej współpracuje folia tłoczona – kubełkowa z papą podkładową lepioną lepikiem albo z warstwą masy asfaltowo-kauczukowej.

  Hydroizolacje typu ciężkiego

  Polecane w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, powyżej poziomu podłogi piwnicy. Hydroizolacja musi być wtedy zarówno szczelna, jak i odporna na ciśnienie. Materiały np. szybkoschnąca masa.

  Może zaciekawi cię również: