Przejdź do treści
oświetlenie podjazdu do garażu

Oświetlenie podjazdu do garażu – co wybrać?

  Dobrze oświetlony wjazd do garażu nie tylko wygląda bardziej atrakcyjnie, ale również poprawia bezpieczeństwo kierowcy. Jakie artykuły oświetleniowe można wybrać w tym celu?

  Oświetlenie podjazdu do garażu to ważna kwestia, która powinna być zaplanowana już na etapie projektowania nawierzchni, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić późniejszych kosztów oraz pracy, związanych z ułożeniem instalacji zasilającej, co często wymaga demontażu części kostek lub płyt.

  Przede wszystkim oświetlenie podjazdu powinno być jednocześnie dyskretne, ale też dobrze widoczne, aby nie dekoncentrować w trakcie jazdy. Również powinno ono być energooszczędne i odporne na czynniki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto też pomyśleć o jego połączeniu z oświetleniem ścieżki do domu, aby po zmroku dojść do drzwi bez błądzenia w ciemnościach. Poniżej prezentujemy nasze propozycje na oświetlenie podjazdu do garażu!

  Rodzaje oświetlenia podjazdu do garażu

  Oświetlenie podjazdu może być zasilane energią słoneczną lub elektryczną. Do wyboru jest kilka rodzajów lamp, takich jak:

  1. Lampy stojące: to niskie lampy ogrodowe, które zwykle mają do 50 centymetrów, dlatego pozwalają na oświetlenie podjazdu i jednocześnie nie oślepiają prowadzącego autem. Można bez problemu zamontować je też wtedy, gdy podjazd już jest wykonany. Dostępne w różnych stylach. Mogą być też wyposażone w panele solarne i nie wymagają wtedy prowadzenia instalacji elektrycznej.
  2. Oprawy najazdowe: to bardzo popularne rozwiązanie – lampy te oświetlają podjazd od dołu, ponieważ umieszczane są w podłożu, na przykład pomiędzy kostką brukową czy też w płytach. Można ułożyć z nich estetyczny pas prowadzący od bramy do garażu, a najechanie na nie autem nie powoduje ich uszkodzenia. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się wtedy, gdy dopiero realizuje się podjazd, ponieważ w przeciwnym razie prace będą bardziej czasochłonne. Dostępne są też w wariancie solarnym, ale dają wtedy mniej światła.
  3. Lampki solarnie: tańsze w eksploatacji, ale dają mniej światła od elektrycznych. Mogą być umieszczone w trawniku obok nawierzchni podjazdu.
  4. Świecąca kostka brukowa: to interesująca nowość oferowana przez niektórych producentów bruku, ale również przez inne firmy. Kostka ta może być układa na bez problemu pomiędzy brukiem, więc nie ma potrzeby wiercenia w nim otworów. Podobnie jak powyższe, jest dostępna w wariancie solarnym.
  5. Oświetlenie bramy garażowej – lampa nad bramą ułatwi wjazd do garażu.

  Instalacja oświetlenia

  Oświetlenie podjazdu trzeba podłączyć do osobnego obwodu instalacji elektrycznej budynku, a całą instalację oświetleniową zabezpieczyć wyłącznikami różnicowoprądowym oraz nadmiarowoprądowym, które zapewnią ochronę przed porażeniem prądem i zabezpieczą obwód elektryczny przed zwarciem i przeciążeniami.

  Dodatkowe porady

  • Lampy powinny być tak rozmieszczone, aby dokładnie oświetlały 3 najważniejsze ścieżki komunikacyjne: z domu do garażu, z domu do bramki wejściowej na posesję oraz z garażu do bramy wjazdowej.
  • Oświetlenie podjazdu musi być przede wszystkim pozbawione efektu oślepienia. Podjazd przed domem jest najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem wokół domu.
  • Oprawy i lampy, jakie na nim zainstalujemy, powinny cechować się zwiększoną klasą szczelności (minimum IP67) i posiadać hermetyczne, wytrzymałe obudowy.
  • Oświetlenie z czujnikiem ruchu jest także dobrym zabezpieczeniem domu przed intruzami.

  Budżet na oświetlenie podjazdu

  Budżet na oświetlenie podjazdu zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Można wyróżnić kilka przedziałów cenowych:

  • Do 100 zł – podstawowe oświetlenie, np. pojedyncze lampy solarne lub LED
  • 100-200 zł – więcej opraw, np. zestaw 4-6 lamp LED
  • 200-500 zł – kompleksowe oświetlenie podjazdu, np. 8-12 lamp LED
  • Powyżej 500 zł – zaawansowane systemy oświetleniowe, np. z czujnikami ruchu, sterowaniem smart home

  Warto pamiętać, że tanie lampy mogą być wykonane z gorszej jakości materiałów, które gorzej znoszą warunki atmosferyczne. Dobre oświetlenie LED renomowanych producentów zapewni długotrwałe działanie i oszczędność energii.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia podjazdu do garażu?

  Niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia podjazdu do garażu wybierzemy, pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę na jakość wykonania artykułów oświetleniowych. Powinny być one wodoszczelne i odporne na pyły, dlatego sprawdźmy oznaczenie odpowiednim stopniem ochrony według systemu IP. Najwyższy poziom ochrony to IP65 oraz IP67. Aby korzystanie z oświetlenia podjazdu nie było związane z wysokimi kosztami, warto zdecydować się na to bazujące na diodach LED. Pobierają one bardzo mało energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, a także są znacznie trwalsze – świecą nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin, dlatego posłużą na lata.

  Może zaciekawi cię również:

  • Zadaszenie tarasu – stałe czy składane?

   Zadaszenie tarasu – stałe czy składane?

   Podczas ciepłych miesięcy dużo czasu spędzamy na tarasie. Jednak problemem może być wtedy prażące słońce czy przelotny deszcz. Rozwiązaniem tych problemów może być zadaszenie – do wyboru są dwa rodzaje zadaszenia, a mianowicie to składane oraz stałe. Na co warto się zdecydować? Porównajmy zalety i wady stałego i składanego zadaszenia Stałe zadaszenie tarasu: Składane zadaszenie… Czytaj…

  • Domy Drewniane Modułowe – FAQ – zalety i wady

   Domy Drewniane Modułowe – FAQ – zalety i wady

   Współczesne technologie budowlane umożliwiają tworzenie niesamowitych konstrukcji, które zarówno efektywnie wykorzystują przestrzeń, jak i są zgodne z naturą. Jednym z takich rozwiązań są domy drewniane modułowe, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Czym są domy drewniane modułowe? FAQ Ile kosztują domy drewniane modułowe? Czy domy drewniane modułowe można dostosować do własnych potrzeb? Jaki… Czytaj…