Przejdź do treści
składane zadaszenie tarasowe

Zadaszenie tarasu – stałe czy składane?

  Podczas ciepłych miesięcy dużo czasu spędzamy na tarasie. Jednak problemem może być wtedy prażące słońce czy przelotny deszcz. Rozwiązaniem tych problemów może być zadaszenie – do wyboru są dwa rodzaje zadaszenia, a mianowicie to składane oraz stałe. Na co warto się zdecydować?

  Porównajmy zalety i wady stałego i składanego zadaszenia

  Stałe zadaszenie tarasu:

  • Zapewnia trwałą ochronę przed deszczem, słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi.
  • Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, poliwęglan, aluminium, stal czy szkło.
  • Jest bardziej stabilne i trwałe niż składane zadaszenie.
  • Może wpłynąć na dopływ światła do przyległych pomieszczeń.

  Składane zadaszenie tarasu (np. markiza):

  • Umożliwia szybkie złożenie i rozłożenie w zależności od warunków pogodowych i własnych potrzeb.
  • Jest tańsze niż stałe zadaszenie.
  • Może być wykonane z wodoodpornego materiału.
  • Nie wpływa na dopływ światła do przyległych pomieszczeń, gdy jest złożone

  Stałe zadaszenie tarasowe – cenne informacje

  Stałe zadaszenie tarasu to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na komfortowe korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Istnieje wiele materiałów i konstrukcji, z których można wykonać zadaszenie tarasu. Oto kilka popularnych opcji:

  Zadaszenie z poliwęglanu: Poliwęglan komorowy lub płyty profilowane są lekkie, elastyczne i wytrzymałe na szeroki zakres temperatur oraz opady atmosferyczne. Zadaszenie z poliwęglanu może być montowane na drewnianej lub metalowej konstrukcji.

  zadaszenie tarasu zadaszenie z poliwęglanu

  Zadaszenie drewniane: Drewno klejone to popularny materiał do zadaszeń tarasów ze względu na jego wytrzymałość, estetykę i naturalne ciepło. Można je wykonać w różnych kształtach i konstrukcjach, np. jako wolnostojące lub przyścienna.

  zadaszenie tarasu zadaszenie drewniane

  Zadaszenie szklane: Szkło jest eleganckim i nowoczesnym materiałem, który pozwala na swobodny przepływ światła, jednocześnie chroniąc przed deszczem i wiatrem.

  szklane zadaszenie tarasu

  Zadaszenie z tkanin: Tkaniny i płótna, takie jak markizy tarasowe, są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, które można łatwo rozkładać i składać w zależności od potrzeb.

  zadaszenie tarasu z tkaniny markiza

  Zadaszenie z tkaniny to oczywiście również tzw. żagle, bardzo popularne w Polsce do kilku lat. Można je montować nie tylko w poziomie, ale i pod kątem czy nawet w pionie.

  zadaszenie tarasu żagle

  Nowoczesne zadaszenia: Technologia pozwala na tworzenie zadaszeń z różnych elementów. Połącznie drewna z betonem lub metalem. Konstrukcje o niesamowitych kształtach i wymiarach.

  nowoczesne zadaszenie tarasowe

  Wybór materiału i konstrukcji zadaszenia tarasu zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz warunków panujących na działce. Warto wziąć pod uwagę kierunek, w którym taras jest zwrócony, aby zapewnić odpowiednią ilość światła i cienia. Istotne jest również aby pamiętać o tym, by dobrać odpowiednie materiały do zadaszenia stałego, ponieważ osadzający się na nim śnieg może naruszyć jego stabilność.

  Jaki materiał na zadaszenie tarasu będzie najlepszy?

  Przy doborze odpowiedniego materiału na zadaszenie powinniśmy pamiętać o kilku różnych kwestiach, aby być w pełni zadowolonym z wybranego rozwiązania.

  Gdy zadaszenie tarasu będzie znajdowało się przy oknach, wówczas może ono powodować zaciemnienie wnętrza domu, na przykład salonu czy jadalni. W takim przypadku warto pomyśleć o wyborze materiałów jasnych na markizy, na przykład zwiewnego materiału o płóciennej strukturze w kolorze bieli czy kremu, z kolei wtedy, gdy chodzi o zadaszenia stałe, najlepiej sprawdzą się materiały przezroczyste, na przykład poliwęglan. Drugim rozwiązaniem jest ażurowa konstrukcja tarasu z drewna lub innego materiału.

  Jeśli chcemy zdecydować się na kolor, dobierzmy go do kolorystyki budynku oraz otoczenia. Najczęściej zamawiane są kolory takie jak biały, kremowy, ceglany, grafitowy. Atrakcyjnie prezentują się też połączenia kolorystyczne w pasy.

  Składane zadaszenie tarasu

  Jeśli szukasz składanego zadaszenia tarasu, to na rynku dostępne są różne opcje. Możesz wybrać między innymi markizy tarasowe, pergole tarasowe, dachy tkaninowe, dachy poliwęglanowe, a także zadaszenia aluminiowe. W zależności od Twoich preferencji, możesz wybrać model z napędem ręcznym lub automatycznym, z kasetą lub bez, a także dopasować wymiary do swojego tarasu.

  składane zadaszenie balkon

  Jeśli chodzi o markizy tarasowe, to są one stosowane głównie na tarasach, na balkonie, a także przed wejściem do domu. Markizy tarasowe bez kasety jak sama nazwa wskazuje nie posiadają kasety, natomiast oferują możliwość zamówienia daszka ochronnego tzw. półkasety. Najpopularniejsze modele markiz bezkasetowych to Malta, Australia, Jamaica. Inną odmianą markiz tarasowych są markizy tarasowe w pełnej kasecie. Ich cechą charakterystyczną jest kaseta, która chroni zwiniętą tkaninę markizową- poszycie. Palladio, Corsica, Dakar to cieszące się dużą popularnością wśród klientów modele markiz w pełnej kasecie.

  Jeśli chcesz zdecydować się na pergolę tarasową, to możesz wybrać między innymi pergolę wolnostojącą lub przyścienną. Pergole tarasowe są dostępne w różnych wymiarach, a także z napędem ręcznym lub elektrycznym.

  Jeśli interesują Cię dachy tkaninowe lub poliwęglanowe, to na rynku dostępne są różne modele, które można dopasować do swojego tarasu. Dachy tkaninowe rzymskie, dachy podwieszane na prowadnicach, a także dachy przesuwne lub składane to tylko niektóre z opcji.

  Jeśli zależy Ci na trwałym i eleganckim rozwiązaniu, to warto rozważyć zadaszenia aluminiowe. Konstrukcje aluminiowe są niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe. Zadaszenia tarasowe mogą być indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb i wyposażone w elementy boczne, które zapewnią ochronę przed wiatrem i deszczem.

  Warto zwrócić uwagę na to, że składane zadaszenia tarasu mogą być dostępne w różnych wymiarach i konfiguracjach, a także z różnymi opcjami napędu. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i preferencje, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

  Może zaciekawi cię również:

  • Małe domy modułowe

   Małe domy modułowe

   Małe domy modułowe to innowacyjna i rosnąca gałąź rynku mieszkaniowego. Oferują one wiele zalet, takich jak efektywność kosztowa, szybki czas budowy, możliwość personalizacji i możliwość łatwej zmiany lokalizacji. Z drugiej strony, są również pewne potencjalne wady, takie jak ograniczona przestrzeń i potencjalne ograniczenia w personalizacji. Mimo to, dla wielu ludzi, zalety przeważają nad wadami, co… Czytaj…

  • Bariera przeciwśniegowa na dachu

   Bariera przeciwśniegowa na dachu

   Śnieg samoczynnie zsuwający się z dachu jest w stanie nie tylko stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w nieodpowiednim miejscu i czasie, ale również może wpłynąć na stan pokrycia dachowego, na przykład spowodować jego pogięcie czy zerwać rynny. Z tego też powodu warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnych barier przeciwśniegowych, aby zapobiegać takim efektom. Jest to ważne… Czytaj…