REKUPERACJA CZYLI WENTYLACJA MECHANICZNA Z ODZYSKIEM CIEPŁA
STANDARD SILVER 01/06/2024
Niezbędnym oraz kluczowym elementem domu w technologii szkieletowej jest rekuperacja czyli system wentylacji mechanicznej nawiewowo–wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jest to system służący do wymiany brudnego, zużytego powietrza na czyste i świeże przy jednoczesnym odzyskaniu części zgromadzonego już ciepła.
JAK DZIAŁA REKUPERACJA?
Rekuperator to centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, który służy do jego odzysku. Wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień to powietrze zimne i czyste zaciągane z zewnątrz budynku, drugi to powietrze ciepłe ale brudne, zużyte oraz wilgotne wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty tj. okrągłe kratki na suficie lub w ścianach. Te dwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła ale nie mieszają się ze sobą, ponieważ każde płynie odrębnym kanalikiem. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik zostawiając w nim swoje ciepło, natomiast zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o najczęściej zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu zaś brudne wyciągane na zewnątrz. Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu ale także przez system filtracyjny oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Nie musimy się np. martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do domu tylko czyste powietrze.
REKUPERACJA A WENTYLACJA GRAWITACYJNA
Aby lepiej zrozumieć czym jest rekuperacja musimy mieć świadomość tego, jak do tej pory radzono sobie z wymianą powietrza w budynkach mieszkalnych czyli co to jest wentylacja grawitacyjna. W przeciwieństwie do systemu rekuperacji nie potrzebuje ona do działania żadnego urządzenia, opiera się na systemie kominów oraz na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Kominy wentylacji grawitacyjnej wyciągają zużyte, ciepłe powietrze na zewnątrz budynku w żaden sposób nie gromadząc ciepła, natomiast świeże powietrze które wymaga ogrzania napływa przez nieszczelności w drzwiach, oknach, wywietrznikach itd. Wentylacja grawitacyjna nie filtruje nawiewanego powietrza a latem wraz ze wzrostem temperatury i malejącej różnicy ciśnień jej wydajność spada. W przypadku budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego, przy całkowitej eliminacji mostków termicznych czyli miejsc utraty ciepła takich jak nieszczelne drzwi lub okna system rekuperacji nie jest wyborem ale koniecznością.
REKUPERACJA A OSZCZĘDNOŚCI
Odpowiednio dobrany system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (odpowiednia izolacja, unikanie występowania mostków ciepła itd.) możemy ograniczyć wydatki na ogrzewanie nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa.
REKUPERACJA A ZDROWIE I KOMFORT MIESZKAŃCÓW
Mówiąc o systemie rekuperacji często skupiamy się na kwestiach technicznych i ekonomicznych, zapominając o jednej z największych korzyści jakie daje rekuperacjaczyli zdrowiu. Otwarcie okna często wiąże się z napływem do mieszkania smogu, dymu, pyłu, alergenów i hałasu. Z pomocą tutaj przychodzi rekuperacja, która stale wymienia, filtruje, czyści oraz ogrzewa powietrze napływające do domu. Utrzymując odpowiedni poziom wilgoci chroni dom przed grzybami. Rekuperator automatycznie dostosuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze w mieszkaniu.
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z POSIADANIA REKUPERACJI
- Oszczędność energii elektrycznej;
- Filtrowanie powietrza z pyłków (bardzo ważne dla alergików);
- Brak zanieczyszczeń z zewnątrz;
- Sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego (pełna kontrola nad instalacją);
- Wentylacja na żądanie tj. szybkie przewietrzanie pomieszczeń;
- Szybkie usuwanie wilgoci oraz zapachów np. w kuchni podczas gotowania;
- Mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu, czyste powietrze (brak roztoczy, wirusów, bakterii);
- Możliwość podłączenia do instalacji inteligentnego domu;