Aktualnie wielu inwestorów budujących domy jednorodzinne decyduje się na projekty domów wraz z garażem w bryle budynku. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, a także związane z niższymi kosztami niż budowa osobnego garażu. Czasami jednak garaż chcemy usytuować poza budynkiem lub też nie mamy możliwości jego wybudowania w połączeniu z bryłą domu. Wówczas musimy pamiętać o tym, żeby zachować odpowiednie odległości garażu od granicy działki. Jak wybrać najlepszą lokalizację dla wolnostojącego garażu?
W przypadku dość wąskiej czy małej działki dogodne usytuowanie na niej garażu może być sporym problemem. Zanim jednak rozpocznie się budowę, trzeba pamiętać o tym, że prawo określa minimalną odległość zabudowy od granicy działki sąsiada.
Przepisy precyzują, że garaż można ustawić:
- 4 metry od granicy z sąsiednią działką, jeżeli garaż jest zwrócony w jej kierunku ścianą z drzwiami lub oknem
- 3 metry od granicy, jeżeli ściana nie ma otworów
- minimalnie 1,5 metra od granicy lub w jej linii, gdy umożliwiają to przepisy lokalne albo też w sytuacji, gdy działka jest węższa niż 16 metrów, czy też w sytuacji, gdy garaż ma być krótszy niż 5,5 metra i niższy niż 3 metry
- w granicach działki, gdy będzie przylegał ścianą do budynku istniejącego czy projektowanego na sąsiedniej działce, a także wtedy, gdy w pasie 3 metrów od granicy działki nie będzie wyższy lub dłuższy od tego budynku – konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę
Warto pamiętać też o tym, że garaż można ustawić bez pozwolenia na budowę, gdy ich powierzchnia zabudowy nie jest większa niż 35 metrów kwadratowych, chyba że zachodzą wyjątki. Należy jednak pamiętać o zgłoszeniu budowy do starostwa.
Może zaciekawi cię artykuł o oświetleniu dookoła garażu:
„Oświetlenie podjazdu do garażu – co wybrać?”