Przy realizacji instalacji hydraulicznej bardzo ważne jest dobranie odpowiednich materiałów. Aktualnie największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się rury PCV, które są tanie i wytrzymałe. Jednak do wyboru mamy też inne materiały, na przykład miedź. Miedziane instalacje hydrauliczne nie są powszechnie spotykane, ale mają wiele zalet. Co warto o nich wiedzieć?
Zalety rur miedzianych w instalacjach hydraulicznych
Rury do instalacji wodnej czy hydraulicznej powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na korodowanie, aby nie okazało się, że po jakimś czasie będziemy musieli wymieniać je na nowe.
Rury miedziane doskonale wpisują się w te wymagania. Są bardzo odporne na wysokie temperatury oraz na wahania temperatur, a także na korozyjne działanie różnych czynników zewnętrznych. Hamują też osadzanie się kamienia, dlatego nie zatykają się tak często jak inne rury. Co więcej, potrafią ograniczać powstawanie mikroorganizmów na wewnętrznych ściankach rur, między innymi zmniejszają wzrost bakterii Legionella. Wobec tego wtedy, gdy zależy nam na bezpieczeństwie, miedź będzie strzałem w dziesiątkę.
Na co należy zwrócić uwagę przy zastosowaniu rur z miedzi?
Rury miedziane cechują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, wobec tego wtedy, gdy chcemy zastosować je w instalacjach grzewczych czy do transportu ciepłej wody, musimy je zaizolować.
Rur miedzianych nie powinniśmy łączyć z elementami aluminiowymi, ponieważ na styku tych materiałów może dojść do powstania korozji.
Do łączenia rur miedzianych wykorzystuje się metodę lutowania lub specjalne łączniki zaciskowe i gwintowane wykonane z brązu lub z mosiądzu. Gdy wykonujemy instalacje wody pitnej i ciepłej wody użytkowej, nie powinniśmy używać kształtek z brązu, a kształtki z brązu nie powinny być podatne na „odcynkowanie”, czyli wypłukiwanie cynku ze stopu.
Rury miedziane możemy zakupić w trzech głównych stopniach twardości – jako miękkie, półtwarde oraz twarde. Miękkie dostępne są w zwojach i można je profilować. Rury miedziane kupimy też w osłonach z tworzywa, które chronią je dodatkowo przed uszkodzeniem, a także w otulinach zmniejszających ucieczkę ciepła.