Zdarza się, że przy budowie fundamentów pojawiają się błędy obliczeniowe – dotyczą one w szczególności kątów pomiędzy ścianami, na przykład wynikającymi z sytuacji, gdy ściana nie została wykonana jako idealnie prosta. Czy w sytuacji, gdy fundamenty są krzywe, można przeprowadzić ich korektę?
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe
W przypadku, gdy fundamenty nie są całkowicie równe, dopuszcza się odchyłki wymiarowe w granicach +/- 5 centymetrów – są one dozwolone na całej długości budynku. W przeciwnym przypadku konieczne będzie dokonanie korekty.
Pod uwagę przy pomiarach trzeba wziąć jednak nie tylko same ściany zewnętrzne, ale również te wewnętrzne, ponieważ ich rozstaw musi odpowiadać projektowanemu stropowi – to szczególnie ważne w sytuacji, gdy strop ma być prefabrykowane.
Warto wykonać korektę
Zatem jeżeli pojawiają się problemy z wymiarami fundamentów, które wykraczają poza dopuszczalne odchyłki wymiarowe, w takim przypadku konieczne będzie dokonanie korekty. Krzywe fundamenty wpływają na cały budynek, co powoduje, że mogą pojawić się znaczne odstępstwa od projektu, a tym samym pociągną one za sobą spore koszty.