Ogrzewanie oparte na foliach grzewczych nie jest zbyt często spotykane, ale zasługuje na uwagę. To nowa metoda grzewcza, która wyróżnia się niskimi kosztami, tanią realizacją, a ponadto jest przyjazna dla środowiska naturalnego.
Chociaż nadal w wielu domach stosuje się tradycyjne systemy grzewcze, to coraz większym zainteresowaniem cieszą się innowacyjne metody ogrzewania, które kładą nacisk na łatwą obsługę, energooszczędność oraz ekologię. Jedną z takich nowości są folie grzewcze do ogrzewania podczerwienią, które świetnie sprawdzają się w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii.
Czym są folie grzewcze?
Folie grzewcze stosowane są w elektrycznych systemach ogrzewania niskotemperaturowego, w skrócie ESON. Mogą być one stosowane we wszelkiego rodzaju budynkach, w tym mieszkalnych, użytku publicznego oraz przemysłowych. To bardzo wszechstronny materiał, który najczęściej stosowany jest w celu ogrzewania podłogowego, ale może też być montowany sufitowo lub na ścianach. Ponadto folie grzewcze stosowane są w do ogrzewania luster, terrariów, tworzenia ciepłych stołów.
Folia grzewcza ma budowę warstwową. Składa się z odpornej na ciepło foli PET, na której umieszczane są paski pasty grafitowej, miedzi i srebra. Grafit bardzo dobrze przewodzi ciepło, dlatego do jego zasilania stosuje się paski miedziane. Z góry wykańczane są dodatkową warstwą folii.
Folie grzewcze – jak to działa?
W foliach grzewczych ciepło jest generowane poprzez zjawisko rezystancji elektrycznej. Gdy węgiel (grafit) produkuje ciepło, wtedy dochodzi do emisji podczerwieni. W ogrzewaniu podczerwonym prąd przekształcany jest bezpośrednio w ciepło w postaci fali podczerwonej, który powoduje nagrzewanie obiektów, w tym też człowieka. Wtedy od tych elementów nagrzewa się powietrze.
Wykorzystanie podczerwieni powoduje, że w pomieszczeniu nie mamy tak dużego zapotrzebowania na standardowe ciepło, dlatego możemy uzyskać jeszcze większe oszczędności. Dodatkowo ogrzewanie na podczerwień możemy połączyć razem z odnawialnymi źródłami energii, na przykład fotowoltaiką, która będzie produkować prąd z promieniowania słonecznego zasilający folie grzewcze.
Zalety ogrzewania foliami grzewczymi na podczerwień:
- brak konieczności wydzielania miejsca kotłownię oraz na opał
- brak potrzeby kupowania kotła grzewczego oraz jego konserwacji
- bezobsługowe działanie
- prosty i szybki montaż
- oszczędność miejsca
- energooszczędność
- ekologia
- brak kosztów konserwacji
- brak wzbijania w powietrze kurzu – duży plus dla alergików
- ciepło promieniowania podczerwonego zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni
Gdzie możemy zakupić folię grzewczą?
Wysokiej jakości folia grzewcza oferowana jest przez firmę LumenProf, która jest dystrybutorem wiodącego producenta systemu ogrzewania bazującego na folii grzewczej. Dzięki swojemu szerokiemu doświadczeniu oraz współpracy z uznanymi markami oferuje klientom dostęp do nowoczesnych produktów grzewczych. Na stronie internetowej pod adresem https://lumenprof.pl/folia-grzewcza/ możemy również skorzystać z kalkulatora pomagającego w obliczeniu kosztów ogrzewania na podczerwień z folią grzewczą. Firma działa na terenie od Lublina przez Warszawę po Wrocław.
Podsumowując, jeżeli szukasz pomysłu na ekologiczne i tanie ogrzewanie, folia grzewcza w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii to przyszłościowy wybór.