Przejdź do treści
Bariera przeciwśniegowa na dachu

Bariera przeciwśniegowa na dachu

    Śnieg samoczynnie zsuwający się z dachu jest w stanie nie tylko stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w nieodpowiednim miejscu i czasie, ale również może wpłynąć na stan pokrycia dachowego, na przykład spowodować jego pogięcie czy zerwać rynny.

    Z tego też powodu warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnych barier przeciwśniegowych, aby zapobiegać takim efektom. Jest to ważne szczególnie w przypadku stromych dachów mających kąt nachylenia powyżej 30 stopni, ale również warto pomyśleć o montażu takich elementów przy bardziej płaskich dachach.

    Jakie są rodzaje barier przeciwśniegowych?

    • Płotki przeciwśniegowe: to najczęściej stosowane zabezpieczenia przeciwśnieżne. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stalowe rury, zgrzewane i ocynkowane płaskowniki stalowe, elementy aluminiowe lub elementy stalowe lub aluminiowe pokrywane poliestrem. Płotki przeciwśniegowe montuje się na dolnej krawędzi dachu, aby zatrzymać zsuwający się śnieg.
    • Bale przeciwśniegowe: to belki drewniane lub podwójne stalowe rurki, które zatrzymują osuwającą się z połaci czapę śnieżną. Stanowią dobre zabezpieczenie zwłaszcza na dachach, które zagrażają osunięciem śniegu na ciągi komunikacyjne – jezdnie i chodniki.
    • Przeciwśnieżne systemy rurkowe: to płotki przeciwśniegowe składające się ze stalowych rurek o średnicy około 35 mm. Rurki te łączy się za pomocą klamer lub zatrzasków, a uchwyty należy mocować przynajmniej co 75 cm. Ten rodzaj zabezpieczenia przeciwśnieżnego nadaje się do tradycyjnych pokryć ceramicznych, cementowych oraz blaszanych.
    • Śniegołapy: to elementy montowane na połaci dachu, które zatrzymują zsuwający się śnieg. Śniegołapy można dopasować kolorystycznie do dachu.
    • Stoper przeciwśnieżny: to element montowany na dachu, który zatrzymuje zsuwający się śnieg. Stoper przeciwśnieżny może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal lub aluminium.

    Jakie bariery przeciwśniegowe wybrać?

    Najczęściej w celu zatrzymania śniegu na dachu stosuje się odpowiednie rurki stalowe lub też dekoracyjne śniegołapy lub płotki przeciwśniegowe. Są one produkowane w wielu różnych wariantach i na ogół można dokupić je bez problemu do każdego modelu dachówek – ceramicznych, cementowych, blachodachówek.

    Może zaciekawi cię również:

    • Oświetlenie podjazdu do garażu – co wybrać?

      Oświetlenie podjazdu do garażu – co wybrać?

      Dobrze oświetlony wjazd do garażu nie tylko wygląda bardziej atrakcyjnie, ale również poprawia bezpieczeństwo kierowcy. Jakie artykuły oświetleniowe można wybrać w tym celu? Oświetlenie podjazdu do garażu to ważna kwestia, która powinna być zaplanowana już na etapie projektowania nawierzchni, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić późniejszych kosztów oraz pracy, związanych z ułożeniem instalacji zasilającej, co często wymaga… Czytaj…

    • Suche elewacje – oblicówka drewniana a oblicówka winylowa

      Suche elewacje – oblicówka drewniana a oblicówka winylowa

      Największą popularnością cieszą się obecnie elewacje wykonane na mokro – klejone czy tynkowane. Innym interesującym pomysłem jest zastosowanie suchej elewacji. Czym ona jest i jakie są jej zalety i wady? Suchą elewacją nazywa się taką elewację, która została wykonana z materiałów suchych – przymocowywanych do ścian budynku z użyciem stalowych, aluminiowych lub drewnianych rusztów, dlatego… Czytaj…