W kontekście prac budowlanych bardzo często pojawia się termin „jastrych”, ale nie każdy wie, czym dokładnie on jest, a także jakie jest jego zastosowanie. Zapraszamy do sprawdzenia!
Czym jest jastrych?
Jastrych to cienka warstwa podłogowa, której głównym zadaniem jest zmniejszenie bezpośredniego obciążenia na podłogę. Pozwala ona na prowadzenie dalszych prac wykończeniowych na podłodze surowej w domach czy mieszkaniach.
Główne funkcje jastrychu to:
- zmniejszenie obciążenia na podłogę
- wyrównanie podłoża
- izolacja termiczna, przed wilgocią i ogniem
- wygłuszenie akustyczne
Konstrukcja jastrychu jest zawsze dobierana indywidualnie zależnie od podłoża, a kluczowym parametrem jest w tym przypadku obciążenie. Jastrych może być wykonany jako ogrzewany, pływający czy też na warstwie odcinającej.
Z czego wykonuje się jastrych?
Zasadniczo jastrych może być wykonany z różnych typów materiałów, dlatego też wyróżniamy jastrych cementowy, anhydrytowy, magnezjowy czy też asfaltowy i epoksydowy.
Można spotkać się często z podziałem na jastrych mokry i suchy. Ten pierwszy, czyli mokry nadaje się do stosowania na podłogach w budynkach nowych, które nie są przeznaczone do zamieszkania od razu – najczęściej ma on wtedy postać specjalnych podkładów betonowych czy samopoziomujących zapraw. Z kolei jastrych suchy to najlepszy wybór w przypadku remontów, ponieważ nie ma wtedy potrzeby prowadzenie mokrych robót. Najczęściej wykonuje się go z płyt włóknowych lub gipsowo-kartonowych.