Przejdź do treści
rodzaje domów z drewna

Rodzaje domów z drewna – zalety i wady

    Dotychczas wielu z nas domy z drewna kojarzyły się bardziej z domkami letniskowymi czy działkowymi. Nowoczesna technologia pozwala jednak na budowę domów drewnianych całorocznych – w Polsce nie są one tak powszechnie spotykane, ale powoli zyskują na popularności. Czy dom z drewna to dobry wybór?

    Rodzaje domów drewnianych

    Istnieje wiele rodzajów domów drewnianych, różniących się między sobą konstrukcją, materiałami i stylem. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów domów drewnianych:

    Domy z bali

    Domy z bali to najczęściej spotykane na terenach wiejskich i podgórskich. Konstrukcja takiego budynku opiera się na drewnianych balach, których średnica waha się od 10 do 30 cm. Im większa średnica, tym mniej materiałów izolacyjnych potrzeb, ponieważ drewno potrafi idealnie zatrzymać ciepło.

    Domy szkieletowe

    Domy szkieletowe to lekkie i dość tanie budynki, dzięki czemu stanowią idealną opcję dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają wspólne życie. Konstrukcja budynku opiera się na szkielecie z belek wzniesionym na fundamentach. Są łatwe w przebudowie i modernizacji oraz doskonale izolowane.

    Domy z bali naturalnych

    Domy z bali naturalnych to budynki wykonane z drewna litego, które jest w pełni naturalnym surowcem z widocznymi sękami, słojami wycięty z jednego kloca, nie sklejany z cienkich warstw. Drewno lite to materiał o wysokich właściwościach izolacyjnych, dzięki czemu domy z bali naturalnych są bardzo ciepłe.

    Domy szachulcowe

    Domy szachulcowe charakteryzują się wyjątkową elewacją w biało-czarną kratę. Konstrukcja szkieletowa jest wypełniona cegłą, gliną lub trzciną. W skład drewnianego szkieletu wchodzi podwalina, oczep, słupki, rygle i zastrzały.

    Inne rodzaje domów drewnianych

    Inne rodzaje domów drewnianych to m.in. domy z bali prostokątnych, domy timber frame, domy post & beam, domy z drewna o konstrukcji szkieletowej. Wszystkie rodzaje domów drewnianych mają swoje zalety i wady. Domy drewniane są estetyczne, ekologiczne i energooszczędne, ale wymagają regularnej konserwacji i impregnacji.

    Zalety domów z drewna:

    • są wykonane z naturalnego i przyjaznego dla człowieka materiału
    • wyróżniają się nieprzeciętną estetyką
    • zminimalizowanie prac mokrych
    • można wznosić je także w okresie zimowym
    • są łatwe w modernizacji, rozbudowie i przebudowie
    • mają większą powierzchnię użytkową, ponieważ ich ściany mają niedużą grubość
    • koszt budowy jest mniejszy o około 10% od domów murowanych
    • domy drewniane można postawić w ciągu 3-4 miesięcy, co jest znacznie szybsze niż w przypadku domów murowanych.
    • mają bardzo dobrą izolację cieplną, co sprawia, że latem do wnętrza nie przenika gorące powietrze, a zimą kumuluje on ciepło wewnątrz pomieszczeń.
    • drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności, co stwarza wewnątrz budynku specyficzny mikroklimat, którego nie można uzyskać w innych technologiach budowy.
    • są bardziej przyjazne dla środowiska niż domy murowane.
    • są lżejsze, co oznacza, że fundamenty nie muszą być tak masywne jak w przypadku domów murowanych.

    Wady domów z drewna

    • są mniej odporne na wychładzanie i trudne do usunięcia zawilgocenie.
    • ze względu na mniejszą liczbę domów drewnianych na rynku, może być trudniej znaleźć doświadczoną firmę zajmującą się ich budową.
    • zbudowane z bali mogą mieć pewne ograniczenia konstrukcyjne.
    • łatwo ulegają nagrzewaniu i ochładzaniu, co może wpłynąć na komfort mieszkania.
    • mogą ustępować w kwestii trwałości konstrukcjom murowanym, choć zadbany i dobrze konserwowany dom drewniany może służyć przez wiele lat.

    Jak wybudować dom drewniany?

    Jeżeli chcesz zdecydować się na dom z drewna, w takim przypadku kluczowe jest wybranie dobrego wykonawcy. Tylko wtedy, gdy drewno będzie odpowiednio przygotowane i zmontowane, dom będzie trwały, wytrzymały i ciepły. Ze względu na niską popularność konstrukcji drewnianych w naszym kraju, nie każda firma specjalizuje się w tej technologii, dlatego też warto postawić na specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

    Może zaciekawi cię również:

    • Czy domy modułowe są trwałe?

      Czy domy modułowe są trwałe?

      Domy modułowe są trwałe, pod warunkiem że są wykonane z wysokiej jakości materiałów i dobrze zaprojektowane. Szkielet takiego domu jest zazwyczaj wykonany ze stali, która charakteryzuje się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz wytrzymałością. Przy użyciu odpowiednich materiałów, dom modułowy może przetrwać nawet 300 lat. Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek modułowy nie będzie ustępować obiektom murowanym. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonania, gdyż trwałość domków modułowych zależy od wielu czynników. Spis… Czytaj…

    • Domy Drewniane Modułowe – FAQ – zalety i wady

      Domy Drewniane Modułowe – FAQ – zalety i wady

      Współczesne technologie budowlane umożliwiają tworzenie niesamowitych konstrukcji, które zarówno efektywnie wykorzystują przestrzeń, jak i są zgodne z naturą. Jednym z takich rozwiązań są domy drewniane modułowe, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Czym są domy drewniane modułowe? FAQ Ile kosztują domy drewniane modułowe? Czy domy drewniane modułowe można dostosować do własnych potrzeb? Jaki… Czytaj…