Dobranie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy, gdy będzie ona odpowiadała poziomowi wód gruntowych i rodzajowi gruntów, będzie można uzyskać odpowiedni poziom ochrony. W związku z tym wyróżniamy 3 typy hydroizolacji – lekką, średnią i ciężką.
Hydroizolacje typu lekkiego
Mogą być stosowane w przypadku ścian piwnic w gruntach piaszczystych, łatwo przepuszczalnych, przy poziomie wód gruntowych poniżej wysokości posadowienia fundamentów.
Do hydroizolacji tego rodzaju stosuje się zwykle powłoki asfaltowo-kauczukowe w 2-3 warstwach lub też z folii izolacyjnej albo papy podkładowej. Pod podłogą układa się 2 warstwy folii izolacyjnej wraz z izolacją poziomą ław fundamentowych.
Hydroizolacje typu średniego
Wykonuje się je przy gruntach przewarstwionych, trudno przepuszczalnych, w których poziom wód gruntowych może się podnosić – warto wtedy wykonać drenaż opaskowy wokół domu.
Hydroizolacje tego rodzaju są najczęściej 2-warstwowe. Do ich stworzenia wykorzystuje się folie, papy albo lepiki. Z drenażem najlepiej współpracuje folia tłoczona – kubełkowa z papą podkładową lepioną lepikiem albo z warstwą masy asfaltowo-kauczukowej.
Hydroizolacje typu ciężkiego
Polecane w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, powyżej poziomu podłogi piwnicy. Hydroizolacja musi być wtedy zarówno szczelna, jak i odporna na ciśnienie.
W takim przypadku stosuje się wodoszczelne konstrukcje podłogi i ścian piwnicy, na przykład monolityczne żelbetowe konstrukcje, które działają jak fundament płytowy i ściany. Na zewnątrz układa się izolacje z folii albo z papy.